Množí se nám dotazy (teda… byly dva), jaké technologie používáme na jednotlivých vrstvách aplikací, které tvoříme. Ani se nedivím. Než jsme si jednotlivé technologie sladili dohromady, tak to chvíli trvalo, ale výsledek stojí za to. Posuďte sami:
Klient
V prohlížeči nedáme dopustit na Bootstrap. Konečně i my prográmatoři dokážeme “nastřelit” rozhraní, které vypadá k světu a dá se s ním pracovat. Kde nestačí vzhled čistého Bootstrapu, koukáme primárně po šablonách z WrapBootstrap. Většinou jde o hodně designu za málo peněz. No a kde to trochu drhne, tam pomůže Tibor a doladí CSSka. Tedy – neladí CSSka, ale LESSka. To je snad jasné, ne?
Angular.js
Naší velkou láskou je Angular.js. Nejdřív jsme s ním udělali mobilní aplikaci pro Investiční web (Android, iPhone) a teď v něm píšem i všechny desktopové aplikace.
Nevíte, co to je Angular? Mrkněte na článek na Zdrojáku.
V kostce jde o MVC framework (představte si Grails, Django, Roo, …) napsaný kompletně v Javascriptu. Takhle na první pohled to nevypadá jako pecka, ale je! Server (o kterém se pobavím příště) je vlastně degradován jen na posílání dat ve formátu JSON a o jejich zobrazování se komplet stará frontend.
Konečně to tedy vypadá jak v příručkách. Server řeší pouze data – jejich validaci, ukládání, vyhledávání atd. Klientský javascript pak šablony, zobrazení a interakci s uživatelem. A navíc – SPI zadarmo!
Coffeescript
Na Angularu nám (teda mě určitě) vadila vlastně jen jediná věc: Javascript. Nechápejte mě špatně. Ten jazyk je mocný, ale strašně ukecaný. Coffescript je něco jako Groovy pro Javu. Konečně můžu napsat:
a nemusím počítat indexy pole jak trotl. Tohle je samozřejmě jen jedna z výhod Coffeescriptu, je jich ještě záhon.
Na druhou stranu, nešikovný “bastlič” dokáže v Coffeescriptu kód dost zašmodrchat. Ale to platí asi ve všech jazycích.
Testování
Angular má docela hezky propracovanou podporu pro unit testy, integrační testy a různé další testy. My testy píšeme v Jasmine a spouštíme Karmou.
Build aplikace
Ptáte se, jak tohle všechno skládáme dohromady? Lidi okolo Javascriptu se v tomhle směru poučili ve světě Javy a vznikl Grunt a Bower. Bower slouží pro správu závislosti (v Javě Maven, Apache Ivy) a Grunt pro sestavení finální aplikace (spíš Gradle než Maven).
S Bowerem se neztratíte v použitých knihovnách. Už se nestahují z webu, ale instalují se pomocí:
bower install jquery
bower install angular
a závislosti se ukládají do bower.json
v pěkně čitelné podobě:
No a Grunt pěkně zkompiluje Coffeescripty do Javascriptů, prožene je testy, zmenší je, z LESS souborů udělá CSS soubory a vůbec připraví aplikaci na nasazení.
Tak takhle my to děláme :) V příštím díle: Server!
PS: Jestli vás něco zajímá detailněji, tak se klidně ptejte…