Jak uspět v populární soutěži? Analýza dat s použitím Elasticsearch ukazuje, že uspějete s českou klasikou: domácí hovězí vývar s nudlemi, kuře s bramborem a koláč. Ale taky se hodí někoho milovat, jmenovat se Lucie a hrát hokej. Jak jsem na to přišel?
Moje drahá polovička je velká fanynka pořadu Prostřeno. Dost často se tak vrátím z práce domů a z obýváku zrovna nadšeně hýká Vašek Vydra. Pro neznalé – Prostřeno je pořad televize Prima, ve kterém:
„Pětice amatérských kuchařů, milovníků dobrého jídla a pití, během jednoho týdne postupně předvede, jak si představuje perfektní večeři včetně zábavy pro hosty, kteří se dříve neznali.“
Při nedobrovolném sledování mě napadlo, jestli existuje něco jako ideální menu – tedy zda lze sestavit večeři s velkou pravděpodobností výhry? Show běží už pět let a po celou tu dobu udržuje webové stránky, na kterých lze nalézt recepty jednotlivých účastníků. To už je spousta dat, ze kterých se dá ledacos vyčíst. Nejdřív ovšem ta data musíme dostat do použitelné podoby. Prima bohužel neposkytuje API (proč taky), takže to je třeba zrobit ručně.
Příprava
Než se pustíme do samotného programování, je potřeba se podívat, jak stránky Prostřeno vůbec vypadají. Začneme na stránce s nejstarším vysíláním.
Vidíme pět soutěžících, z nichž František je označen korunkou – vítěz kola. Je poznat, že stránky dělal někdo zodpovědný – obrázek každého účastníka je obalen v div
u s třídou prostreno-contestant
. Vítěz má ještě navíc třídu tvwinner
. S tím už se dá pracovat.
Sbíráme data
Pro sběr dat jsem si připravil jednoduchý skript v NodeJS, který, který načte data ze stránek Primy a uloží je ve formátu JSON do databáze Elasticsearch. Formát uložených dat je následující:
Nebudu se tady pouštět do detailů a případného zájemce odkážu na kompletní zdrojové kódy.
Agregujeme data
Data se mi úspěšně podařilo nacpat do Elasticsearch, který mám nastavený podle Filipova návodu tak, aby uměl pracoval s češtinou. Teď nastává ta nejzábavnější část – analýza dat. Elasticsearch poskytuje mocné API pro agregace dat. Pojďme si pro začátek zjistit nejčastější vítězné polévky. Dotaz do Elasticsearch bude vypadat následovně:
a odpověď Elasticsearch serveru bude:
Nejčastějším slovem mezi vítěznými polévkami je překvapivě polévka. To se dalo čekat. Ale hned na dalších místech je vývar, nudle a hovězí. Už tušíte, co se vyplatí vařit? Můžeme se zkusit jiný dotaz. Elasticsearch nově podporuje tzv. agregaci podstatných výrazů. Pod tímhle šíleným pojmem se skrývá užitečná pomůcka. Dokáže zjistit, jaká slova se vyskytují mezi vítěznými polévkami a naopak nejsou mezi ostatními. Příklad? Tady je:
a odpověď?
Tady je vidět, že z celkem 4 polévek označených jako domácí všechny vyhrály. Cibulové polévky mají taky slušné skóre: čtyři z pěti. Pokud neumíte cibulačku, vyplatí se zkusit polévku krémovou, špenátovou nebo aspoň nasypat do polévky celestýnské nudle. Dá se zkusit i obrácený dotaz. Která polévka je téměr zárukou prohry? Zkuste si dotaz sami (hint match {winner: false}
) a zjistíte, že s zelňačkou nebo dýňovou polévkou se ani nemá smysl dělat. A rozhodně do ní nesypejte krutony!
Má vůbec smysl se hlásit?
Překvapivě zajímavé výsledky dává analýza textu, kterým se soutěžící prezentují. Typická výherkyně (Ano, výherkyně. Dam soutěží celkově víc, ale muži mají o trochu větší šanci na výhru). Takže typická výherkyně se používá v popisu jako ráda, vaření, vztah a rodina. A jmenuje se Lucie – 7 z 9 Lucií vyhrálo. Oproti tomu typická nevýherkyně žije, sama a zmiňuje peníze. Zajímavé, co? Pokud se navíc zmíní, že je rozvedená, tak už ani nemusí zapínat sporák (36 z 38 nevyhrálo).
Takže jaké menu?
Nejčastější vítězné menu vypadá nějak takhle:
- Kuřecí salát
- Hovězí vývar
- Kuře s bramborem
- Koláč
Ale černým koněm soutěže bude následují menu:
- Pancetta (nebo salát s rajčátky)
- Domácí cibulová polévka (pozor na to domácí!)
- Marinovaná vepřová pečeně s bramborem
- Čokoládové sufflé (nebo palačinka nebo medovník)
Proč? Agregace podstatných výrazů říká, že když se jakékoliv z těchto jídel objevilo v soutěži, tak bylo součástí vítězného menu. Navíc se hodí být muž, jmenovat se Lucie a mít v oblibě hokej.
A taky trochu umět vařit.