Opět se hlásím s pravidelnými pondělními střípky.
Dnes: Velká prosba, volby na Slovensku, dobrodužství s Vimem, dynamické moduly v Angularu, Webpack a NW.js. A navíc Babel.
Sháníme skener
Hledáme firmu, která nám zapůjčí nebo poskytne přístup k vysokorychlostnímu dokumentovému skeneru.
V rámci příprav na hlasování volebním systémem Demokracie 2.1 si potřebujeme otestovat naši infrastrukturu pro automatické rozpoznání hlasovacích lístků.
Požadavky na skener Rychlost: cca 100ppm; 10 000/den Formát papíru: A3 Minimální rozlišení: 200dpi Barevný/černobílý: stačí černobílý
Příklady vhodných skenerů Canon imageFORMULA DR-G1100 (preferovaný) Fujitsu fi-5900C Panasonic KV-S2026C
Pokud máte, nebo o někom víte – dejte nám, prosím, vědět. Moc nám pomůžete. Díky.
Volby.digital
A šup od našich voleb k těm slovenským. Možná jste zaregistrovali, že na Slovensku se blíží parlamentní volby (5.3.2015).
Co jste ale zaregistrovat nemuseli je šikovný nástroj pro expaty, který po na pár kliknutí vygeneruje oficiální žádost o voličský průkaz. Tu pak stačí podepsat (klidně i na displeji mobilu), dát do obálky a poslat. A pak odvolit buď na ambasádě nebo v libovolném slovenském městě.
Takže bratia a sestry (Deniska!), žádné výmluvy, pořiďte si Hlasovací preukazy a pošlete Fica do důchodu.
NW.js
Po tom, co si Tibor odeslal žádost o volební průkaz, ukázal nám ještě NW.js.
Jde o nástroj pro psaní desktop aplikací v Javascriptu, HTML a CSS – prý ho používá desktopová verze Spotify nebo Slacku.
Jak se liší od známějšího Electronu, na kterém běží třeba editor Atom? Těžko říct.
Porovnání existují, ale my jsme ještě nezkusili ani jeden.
Vim adventures
Když jsem se učil s editorem Vi(m), musel jsem si pořídit hrnek na kafe a příkazy opisovat z něj. A podle toho to se mnou a Vičkem vypadá.
Dneska mají mladí už úplně jiné možnosti – například Vim adventures. Jde vlastně o jednoduchou “chodičku” v prohlížeči, která by se dala celá dohrát maximálně za 10 minut – kdyby se nemusela ovládat jako Vim. Takhle jsem po hodině na konci prvního levelu a mám chuť se zabít.
Pokud máte chuť na trochu sebetrýznění, hurá do toho.
ocLazyLoad
Jeden z problémů AngularJS je absence modulů, které se nahrávají až v případě potřeby – něco jako RequireJS.
Filip našel ocLazyLoad – asi jedinou jakžtakž použitelnou lazy load knihovnu pro Angular.
Webpack
No a když už jsme se bavili o lazy loadingu a balíčkování, ukázal nám Filip ještě Webpack, což je nástroj na vytváření balíčků z Javascript a CSS kódu.
Představte si něco jako Grunt, kde ale děláte komplet balíček včetně závislostí pro každý modul v projektu.
Pro větší projekty to – třeba i v kombinaci s ocLazyLoad – může znamenat značné zpřehlednění kódu a zjednodušení údržby.
Babel
No a když už jsme se bavili o Javascriptu obecně, apeloval na nás Filip, že už je čas začít používat ECMAScript (tak se říká Javascriptu správně!) verze 6.
No jo. Ale ECMAScript 6 nefunguje ještě všude! A teď nemám na mysli jen Internet Explorer. Některé kousky neumí ani Firefox nebo Chrome.
Naštěstí existuje projekt Babel, který zdrojáky v novém Javascriptu přeloží do starého Javascriptu, aby fungovaly i ve starší browserech.
Takže bez výmluv: Nové projekty v novém roce už jen v novém Javascriptu!