Kalhoty jsou na cestě. Ve Fragarii byl opravdový architekt! Hrajeme si s RxJS v Angularu 2.0. A další.
Drby z kanclu
Drby z kanclu zařazujeme hlavně pro Denisku, která čte střípky ráda, ale prográmátorské novinky jí moc nezajímají. Takže Deniska - první zkoušení kalhot proběhne příští týden a budou mít na sobě jahodu! To mi připomíná: OK, Google. Ulož upomínku: vzít si v pondělí ráno čistý trenky!
Architekt ve Fragarii
Ve Fragarii jsme měli na návštěvě opravdového architekta. Teda, ne že bysme tu nebyli samí architekti, ale tohle byl architekt architekt. Je to jasný? Ne? No prostě pan Honza je architekt, který dostal za úkol zařídit, abysme se do našeho kanclíku vešli i se stále rostoucím počtem architektů.
Pan architekt se s problémem popasoval dokonale a dokonce každému z našich architektů navrhl na stůl malou zahrádku. Architekt a pěstitel Filip už přesně tuší, co na ní bude růst a Mates připravuje soutěž o zahrádkáře měsíce.
Observables, RxJS a AngularJS 2.0
Poté si vzal slovo architekt Filip a začal nám vysvětlovat, jak na Prezident 21 používají RxJS a Observables. Popravdě, většinu času jsem čuměl jak bagr na tvrdou hlínu. Ale bacha, jestli to myslíte s vývojem frontendových aplikací vážně a Promises z Angularu 1.x už máte v malíku, koukejte si Observables nastudovat. Za rok se bez toho neobejdete (a je jedno jestli děláte v Angularu nebo třeba v ReactJS). Škoda, že zde nemůžu přednášku zopakovat, proto doufám, že o tom Filip něco napíše. Na závěr jeden dotaz z publika: - Co se stane, když zmerguju cold a hot stream? - Bude vlažnej.
PS: Dobrý úvod do Observables je tady.
etckeeper
Architekt Jirka nám ukázal etckeeper. Je to nástroj na automatické verzování adresáře /etc
do Gitu, což se hodí zejména lidem s Unixem. Instalační skripty totiž soubory v /etc
často upravují. Hodí se mít přehled o tom, co se při instalaci změnilo, případně to umět vrátit zpátky. Sice jsme se shodli, že na Macu to potřeba není, ale když teď koukám na svůj /etc
, tak už si tak jistej nejsem.
report-uri
Architekt Jirka tím neskončil a vrhnul se i do vod aplikační bezpečnosti. Předpokládám, že Content-Security-Policy (CSP) všichni znáte. Kdo tápe, tak CSP je ta věc, kvůli které vám prohlížeč odmítne zavolat REST API protože máte blbě nastavené CSP hlavičky na serveru. Co se ale tolik neví (čti: já jsem to nevěděl) je, že prohlížeč můžete nastavit, aby v případě, že zařízne HTTP request, poslal zprávu na předem definovanou adresu.
A proto je tu projekt report-uri.io - stačí se zaregistrovat, v hlavičkách začít posílat adresu report-uri.io a můžete si prohlížet, které zdroje prohlížeč zakazuje ve vašem projektu. Na ladění CSP geniální - a navíc zjistíte, kolik lidí má zavirované prohlížeče. A to nejlepší? Je zadarmo!
Architekt Lukáš se loučí a zase za týden!